6 کاری که در طراحی لوگو باید در نظر داشته باشید

1. با یک ایده بزرگ شروع میشه

با تصور کردن واضح از کسانی که مشتری شما هستند، و با برخورداری از پیش‌اندیشی، تحقیق و برنامه‌ریزی، نتیجه نهایی باید یک سمبل مناسب باشد که به سرعت شناخته شدن شرکت را فراهم کند و پیام محصول یا خدمت را به وضوح انتقال دهد. این مسئله یک موضوع کاملا کلیدی برای یک طراحی لوگو موفق است و همیشه در حال ایده‌پردازی طراحی خود، در ذهن شما باید نقش گرفته باشد.

هنگامی که ایده‌ء خود را دارید، شروع به اسکچ کردن کنید تا به سرعت راه‌هایی برای اجرای ایده پیدا کنید. طراحی در حالت سیاه و سفید می‌تواند به شما اطمینان دهد که بدون حواس پرتی ویژگی های دیگر، طرحتان واضح، خوانا و قابل اجرا می باشد. اضافه کردن رنگ مناسب، ویژگی های استایل، یا افکت های نامحسوس کمک می کنه که طرح شما نادر باشه و بین رقبایتان منحصر به فرد ظاهر بشه. به جهت اضافه کردن برخی کانسپت ها به طرحتان برخی متون رو اضافه کنید. انتخاب فونتی که با طرحتان مکمل است و به وضوح ارتباط برقرار می کند الزامی است. یادتان باشد که برای اطمینان از اینکه لوگو موفقی داریم آنرا ساده، بیاد ماندنی، همیشه بروز، همه کاره و مناسب با کسب و کار طراحی کنید.

6 کاری که در طراحی لوگو باید در نظر داشته باشید

2. تکرارپذیری

استفاده زیاد از جزویات در لوگو می تواند قابلیت آن در استفاده مکرر را به خطر بیاندازد. وقتی که لوگو را در سایز های خیلی کوچک چاپ کنیم، جزویات زیاد مثل لبه های خیلی تیز و خط های خیلی نازک  از بین خواهند رفت و در نتیجه ماهیت لوگو عوض خواد شد. متن های دارای گرادینت شدید در پرینت معمولا ضعیف چاپ می شوند و باعث میشن که متن در هر حالتی به سختی خوانده شود. استفاده از نقاط ریز برف مانند در لوگو نیز همینطور عمل می کند و در پرینت سایز کوچک به مشکل خواهد خورد. یادتان باشد در متون لوگو از رنگ های خیلی زیاد استفاده نکنید زیرا تمرکز را بر هم میریزد و در نتیجه خوانایی لوگو با مشکل مواجه خواهد شد.

6 کاری که در طراحی لوگو باید در نظر داشته باشید

 

3. پالت رنگی

لوگو موجود در سمت چپ تصویر، از رنگ های خیلی زیادی که الزامی نیستند استفاده می کند، این امر باعث شده که لوگو بسیار شلوغ بشه و تفهیم هر آبجکت رو سخت تر بکنه. استفاده از رنگ های فلورسنت و غیر مکمل باعث میشود که ترکیب کلی غیر جذاب باشد. استفاده مستقیم از رنگ ها در پنل سواچ و رنگ سیاه برای نوشته ها باعث می شود که از پیچیدگی این لوگو کمتر شود. نمونه سمت راست از پالت زیبایی استفاده می‌کند که از ترکیب رنگهای مکمل اختصاصی نارنجی، سبز و قهوه‌ای ساخته شده است. این رنگها همگی با هم هماهنگی داشته و باعث زنده شدن گربه‌های جذاب می‌شوند، در عین حال احساس یک حالت گرم و دلپذیر ایجاد می‌کنند. استفاده از رنگ قهوه‌ای تیره برای نوشته، آن را با گرافیک هماهنگ نگه می‌دارد و کنتراست مناسبی که برای خوانایی ضروری است، حفظ می‌شود. استفاده از همان نارنجی که در گربه‌ها استفاده شده برای متن “مراقبت از حیوانات خانگی” جذابیت بصری اضافی فراهم می‌کند و به جدا کردن آن از نوشته اصلی کمک می‌کند. این کار به چشم یک استراحت می‌دهد و همچنین خوانایی را افزایش می‌دهد.

6 کاری که در طراحی لوگو باید در نظر داشته باشید

 

4. هر چه ساده تر بهتر

در گذشته مرسوم بود که به لوگو جزویات خیلی زیادی می دادند. به قدری که به تفهمیم بسیار زیادی از موارد دلخواه کمک کند. اما با ورود به عصر جدید و به روز شدن سبک طراحی مینمال از جزویات فراوان کاسته شد و لوگو های مینیمال افسار را به دست گرفتند. به لوگو اپل دقت کنید: در سمت چپ لوگو قدیمی اپل را مشاهده می کنید که جزویات بسیار زیادی در آن وجود دارد؛ تصور کنید که هم اکنون اگر بر روی گوشی های آیفون لوگو سمت چپ قرار گرفته بود! برای من که وحشتناک است.

اما در سمت چپ لوگو مینیمال را مشاهده می کنید که به یک نماد برای کمپانی اپل تبدیل شده است. با سادگی این لوگو سریعا می توان به پیام آن پی برد و با یک نگاه متوجه شد که این لوگو برای کدام کمپانی می باشد. این در حالی است که برای تفهیم لوگو سمت چپ به زمان بیشتری نیاز می باشد.

پس، هر چه ساده تر، زیبا تر!5 کاری که در طراحی لوگو باید در نظر داشته باشید

 

5. انتخاب تایپ فیس

در طراحی هر لوگویی ممکن است متن وجود داشته باشد؛ متنی که در لوگو استفاده می شود باید بسیار خوانا باشد و در کسری از ثانیه پیام یا نام شرکت را انتقال دهد. استفاده از تایپ فیس و استایل های متنوع و گوناگون، دراپ شدو ها، امباس ها، استروک ها و… به صورت مکرر، از خوانایی متن شما می کاهد و در نتیجه لوگو شما نا مطلوب خواهد بود. سعی کنید در نوشته لوگو خود از استایل فلت بهره ببرید و از اعمال افکت های مختلف در نوشته خودداری کنید.

5 کاری که در طراحی لوگو باید در نظر داشته باشید

6. از نرم افزار مناسب استفاده کنید

با توجه به 5 موردی که بیان شد؛ باید برای اینکه به اهدافمان که طراحی لوگو موفقی می باشد نزدیک تر شویم از نرم افزار مناسبی نیز استفاده کنیم. در بین نرم افزار های مختلفی که در دنیا وجود دارد، باید در نظر داشته باشید نرم افزاری مناسب کار طراحی لوگو می باشد که وکتور-بیس باشد: از این بین می توان به دو نرم افزار زیر اشاره کرد:

نرم افزار ادوبی ایلوستریتور به جهت هم خانواده بودن با نرم افزار های ادوبی پیشنهاد می گردد. با استفاده از این نرم افزار می توانید لوگو های بسیار زیبا و با کیفیتی خلق کنید. ویژگی اصلی این نرم افزار وکتور بیس بودن آن می باشد که باعث می شود لوگو شما در چاپ سایز کوچک نیز با کیفیت بسیار بالایی به چاپ رسد. همچنین وجود پالت های رنگی اماده و بهره گیری از رنگ های پنتون می تواند از ویژگی های منحصر به فرد این نرم افزار باشد.

 

چنانچه به این نرم افزار علاقه مند هستید دوره جامع نرم افزار ادوبی ایلوستریتور را پینشهاد می کنیم: