در این مقاله، به معرفی 6 تا از بهترین نرم افزار طراحی بسته بندی می‌پردازیم. این نرم افزارها ابزارهای قدرتمندی برای طراحی و ایجاد بسته بندی‌های خلاقانه و جذاب هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا محصولات خود را به صورت منحصر به فرد و جذاب به بازار عرضه کنید. در اینجا ما به برخی از محبوب‌ترین نرم افزارهای طراحی بسته بندی اشاره خواهیم کرد که برای هر سطح مهارت و نیاز شما مناسب هستند.

بسته بندی چیست؟

بسته بندی مجموعه ای از فرایند های مختلف برای ایجاد یک معرف و یک محافظ است. منظور از معرف یعنی برندینگ محصول؛ با استفاده از یک بسته بندی می توان در زمینه مارکتینگ و برندینگ یک محصول گام برداشت. اما نقش دوم یک بسته بندی محافظت از محصولی می باشد که درون آن قرار می گیرید؛ این محصول باید از زمان تولید تا زمان مصرف ماندگاری بالایی داشته باشد تا بهترین تجربه را برای مخاطب خود فراهم آورد.

نمی توان گفت کدام یک از نقش های بالا برای یک بسته بندی مهم تر است؛ چرا که هر اهمیت کدام از نقش های معرف و محافظت با توجه به نیاز کارفرما، نیاز محصول، نیاز بازار، نوع محصول، نوع مخاطب هدف محصول و… می تواند متفاوت باشد.

پس به طور خلاصه می توانیم برای هر بسته بندی دو وظیفه بنیادی تعریف کنیم:

  • حفاظت از محصول
  • برندینگِ محصول/کارخانه

یک بسته بندی ممکن است هر دوی این وظایف یا یکی از آنها را بر عهده بگیرد.

نرم افزار طراحی بسته بندی

 

طراحی بسته بندی چیست؟

مجموعه فرایند هایی که در هنر گرافیک و طراحی صنعتی به کار برده می شود تا یک بسته بندی به تولید برسد، طراحی بسته بندی گفته می شود.

طراحی بسته بندی صرفا درباره طراحی گرافیک بسته بندی، یعنی طرح و نقش و رنگ و تایپوگرافی و… نیست؛ بلکه شامل طراحی قالب، ساختار، ساختار دپو، ساختار چینش در قفسه، طراحی گرافیک، توجه به استاندارد ها و حتی انتخاب نوع متریال یا جنس بسته بندی می باشد که قرار است محصول داخل آن قرار گیرد.

در دوره طراحی بسته بندی این فرایند پیچیده به طور کامل مورد بررسی و تدریس قرار گفته است:

 

 

بهترین نرم افزار طراحی بسته بندی چیست؟

استفاده از نرم افزارهای مناسب در زمینه طراحی بسته بندی، به طراحان و شرکت‌ها کمک می‌کند تا بسته بندی‌هایی نوآورانه و جذاب ایجاد کنند.

طراحی بسته بندی در فتوشاپ ممنوع

در اینجا به برخی از نرم افزارهای برتر برای طراحی بسته بندی اشاره خواهیم کرد:

1. Adobe Illustrator:

نرم افزار ادوبی ایلوستریتور به دلیل قابلیت‌های خاص خود در طراحی وکتوری، یکی از محبوب‌ترین ابزارها برای طراحی بسته بندی است. از قابلیت‌های آن می‌توان به ایجاد دایلاین و ثالب، الگو، و گرافیک انوع بسته بندی ها اشاره کرد.

این نرم افزار محبوب به دلیل اینکه برای پروژه های طراحی بسته بندی رابط کاربری خیلی خوبی دارد می تواند بهترین نرم افزار طراحی بسته بندی باشد.

 

2. Adobe Photoshop:

فتوشاپ از نظر تصویرسازی و ویرایش تصاویر برای طراحی بسته بندی بسیار کارآمد است. این ابزار امکان ایجاد افکت‌ها، تغییرات رنگی، و اضافه کردن تصاویر به طرح‌های بسته بندی را فراهم می‌کند. البته که پیشنهاد می شود ایلوستریتور را به عنوان نرم افزار اصلی و فتوشاپ را به عنوان نرم افزار فرعی جهت ادیت و ویرایش تصاویری که قرار است در طراحی بسته بندی خود استفاده کنید یاد بگیرید.

در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم که چرا فتوشاپ برای طراحی بسته بندی به عنوان نرم افزار اصلی مناسب نیست!

 

3. CorelDRAW:

نرم افزار CorelDRAW یک گزینه قدرتمند دیگر برای طراحی بسته بندی است. این نرم افزار امکاناتی مانند ایجاد اشکال وکتوری، ترسیم نقشه‌های مختلف، و ساخت قالب‌های بسته بندی را فراهم می‌کند.

 

4. Adobe InDesign:

ایندیزاین به خصوص برای طراحی بسته بندی‌های با تعداد متغیر های بالا مناسب است. این نرم افزار امکاناتی مانند ایجاد قالب‌های چند صفحه، اضافه کردن تصاویر و متون متنوع، و ایجاد فایل‌های چاپی را دارا می‌باشد.

پس اگر فکر می کنید قرار است بسته بندی هایی با تعداد متغیر های بالا طراحی کنید یادگیری نرم افزار ایندیزاین نیز به شدت توصیه می گردد. منظور از متغیر می تواند طرح و رنگ و یا اطلاعاتی از قبیل بارکد باشد که برای بسته بندی برخی از محصولات متغیر است.

 

5. Sketch:

برای طراحانی که بیشتر با محیط کاربری و تجربه کاربری سروکار دارند، نرم افزار Sketch یک گزینه عالی است. این ابزار امکان طراحی صفحات وب و برنامه‌های موبایل و همچنین طراحی بسته بندی‌های دیجیتال را فراهم می‌کند.

با استفاده از این نرم افزارها، طراحان می‌توانند بسته بندی‌های خلاقانه و جذابی را ایجاد کنند که تأثیر بسزایی بر جذب مشتریان و افزایش فروش محصولات دارد.

 

نظر شما چیست؟ حتما کامنت بگذارید.