در این مقاله، قرار نیست تنها با چند کلید میانبر معمولی در نرم‌افزار ایلوستریتور آشنا شوید. هدف ما این است که یاد بگیرید چگونه با استفاده از تنظیمات شخصی‌سازی، کلیدهای میانبر اختصاصی خود را برای فانکشن‌های پرکاربرد Adobe Illustrator تعریف کنید.

کلید های میانبر اساسی ایلوستریتور

کلید میانبر پنل الاینمنت

یکی از پرکاربردترین بخش‌های نرم‌افزار ایلوستریتور پنل الاینمنت است. با فشردن کلید میانبر شیفت + F7 می‌توانید این پنل را باز کنید. اینجا می‌توانید اشکال مختلف را با هم تراز کنید.

اما آپشن‌های مختلف ترازبندی دارای کلید میانبر نیستند و اگر بخواهیم برای هر یک از این فانکشن‌ها کلید میانبر تعریف کنیم، چه کار کنیم؟ به شما می‌گویم:

فرض کنید می‌خواهیم برای Horizontal Align و Vertical Align کلید میانبر داشته باشیم. برای این کار به منوی Edit و سپس Keyboard Shortcuts بروید و از قسمت Menu Commands به منوی Object بروید. حالا می‌توانید برای Horizontal و Vertical Align کلید میانبر تعریف کنید. در قسمت جلویی فانکشن کلیک کرده و کلید میانبر دلخواه خود را ست کنید. من می‌خواهم F2 را برای Vertical Align Center و F3 را برای Horizontal Align وارد کنم. حالا کافیست OK را بزنیم و یک نام برای کلیدهای میانبر خود تعریف کنیم. مشاهده می‌کنید که با انتخاب آبجکت‌ها و زدن این کلیدهای میانبر می‌توانیم آبجکت‌ها را خیلی سریع الاین کنیم.

 

 

استفاده از Transform Again

در بسیاری از مواقع قصد داریم آخرین عملیاتی که روی آبجکت انجام داده‌ایم تکرار شود. به این عمل در نرم‌افزار ایلوستریتور Transform Again می‌گویند. کافیست یک عملیات Transformation روی یک یا چند آبجکت انجام دهید و سپس دکمه‌های Ctrl + D را بزنید. مشاهده می‌کنید که با هر مرتبه زدن این دکمه، آخرین عملیات جابجایی تکرار می‌شود. همچنین به این عملیات Duplicate نیز گفته می‌شود.

 

 

جابجایی دقیق آبجکت‌ها

گاهی اوقات می‌خواهیم آبجکت‌ها را به اندازه مشخصی در سند جابجا کنیم، اما به شکل دستی این کار واقعاً سخت است. برای این کار کافیست پس از انتخاب آبجکت، کلید Enter را بزنید. از این پنجره می‌توانید تعیین کنید که پوزیشن آبجکت شما در جهت عمودی یا افقی به اندازه مشخصی جابجا شود. همچنین می‌توانید با مقدار زاویه، آن را در جهت جدیدی بر حسب X و Y قرار دهید. با Distance می‌توانید به میزان برابری آبجکت را در جهت عمود یا افق جابجا کنید.

 

 

چرخش دقیق آبجکت‌ها

می‌دانیم که دکمه R ابزار Rotation را فعال می‌کند. این ابزار باعث چرخش آبجکت می‌شود. اما اگر قصد داشتیم آبجکت را به میزان دقیق (مثلاً 37.74 درجه) بچرخانیم، چه کنیم؟ به شکل دستی واقعاً کار سختی است. کافیست پس از زدن R، Enter را بزنید. حالا مقدار چرخش را وارد کرده و OK را بزنید. اگر Copy را بزنید، یک کپی از آن می‌گیرد. جالب‌تر اینکه اگر Ctrl + D را بزنید، این عملیات را چند بار تکرار می‌کند!

 

 

پنهان کردن آبجکت‌های خارج از آرتبرد

یکی از حالت‌های ناخوشایند حین کار، تعداد زیاد آبجکت‌هایی است که خارج از آرتبرد داریم و به دلیلی نمی‌خواهیم حذف‌شان کنیم. اما باعث حواس‌پرتی می‌شوند و ممکن است تصویری نادرست از طرح اصلی‌مان در ذهنمان بوجود بیاورند. اگر بخواهیم هر چیزی که خارج از آرتبرد است را موقتاً پنهان کنیم، می‌توانیم به مسیر View و گزینه Trim View برویم. اما هی رفتن و آمدن به این مسیر خسته‌کننده است، پس بهتر است برای این فانکشن کلید میانبر تعریف کنیم. مانند قبل به سراغ Keyboard Shortcuts می‌رویم و کلید میانبر دلخواه را ست می‌کنیم. من برای این فانکشن کلید F9 را ست می‌کنم. حالا می‌بینید که جزئیات خارج از آرتبرد به راحتی پنهان می‌شوند.

مد پرزنتیشن

گاهی هم می‌خواهیم طرح‌مان را در مد پرزنتیشن ببینیم. برای این فانکشن که در منوی View قرار گرفته، یک کلید میانبر جدید ست می‌کنیم. من F10 را برای آن در نظر می‌گیرم. شما می‌توانید هر کلید میانبری که دوست دارید را برای آن ست کنید. اما حواستان باشد که از شورتکات‌هایی که به شکل دیفالت در نرم‌افزار وجود دارد، استفاده نکنید.

 

 

فانکشن Expand

یکی دیگر از پرکاربردترین فانکشن‌های نرم‌افزار Adobe Illustrator، Expand است. با مراجعه به منوی Object و گزینه Expand، می‌توانید آبجکت‌هایی که ماهیت Fill ندارند را تبدیل به Fill کنید. برای این دستور نیز کلید میانبر Ctrl + Shift + Alt + K را می‌زنیم تا پنجره Keyboard Shortcuts باز شود. حالا از قسمت Menu Commands و منوی Object، برای Expand و Expand Appearance به ترتیب کلیدهای میانبر Ctrl + Alt + E و Ctrl + Alt + Shift + E را ست می‌کنیم. با این کار به راحتی می‌توانیم آبجکت‌ها را Expand کنیم.

 

نتیجه‌گیری

با استفاده از تنظیمات شخصی‌سازی و تعریف کلیدهای میانبر در Adobe Illustrator، می‌توانید سرعت و کارایی خود را در طراحی به شکل چشم‌گیری افزایش دهید. امیدواریم این مقاله به شما در بهتر کردن تجربه کاربری‌تان با این نرم‌افزار کمک کرده باشد.