چنانچه بخواهید یک پروژه طراحی بسته بندی را سفارش دهید و یا یک طراح هستید که می خواهید از قیمت طراحی بسته بندی مطلع شوید این مقاله می تواند به شما کمک کند.

بسته بندی چیست؟

بسته بندی مجموعه ای از فرایند های مختلف برای ایجاد یک معرف و یک محافظ است. منظور از معرف یعنی برندینگ محصول؛ با استفاده از یک بسته بندی می توان در زمینه مارکتینگ و برندینگ یک محصول گام برداشت. اما نقش دوم یک بسته بندی محافظت از محصولی می باشد که درون آن قرار می گیرید؛ این محصول باید از زمان تولید تا زمان مصرف ماندگاری بالایی داشته باشد تا بهترین تجربه را برای مخاطب خود فراهم آورد.

نمی توان گفت کدام یک از نقش های بالا برای یک بسته بندی مهم تر است؛ چرا که هر اهمیت کدام از نقش های معرف و محافظت با توجه به نیاز کارفرما، نیاز محصول، نیاز بازار، نوع محصول، نوع مخاطب هدف محصول و… می تواند متفاوت باشد.

پس به طور خلاصه می توانیم برای هر بسته بندی دو وظیفه بنیادی تعریف کنیم:

  • حفاظت از محصول
  • برندینگِ محصول/کارخانه

یک بسته بندی ممکن است هر دوی این وظایف یا یکی از آنها را بر عهده بگیرد.

قیمت طراحی بسته بندی

 

 

طراحی بسته بندی چیست؟

مجموعه فرایند هایی که در هنر گرافیک و طراحی صنعتی به کار برده می شود تا یک بسته بندی به تولید برسد، طراحی بسته بندی گفته می شود.

طراحی بسته بندی صرفا درباره طراحی گرافیک بسته بندی، یعنی طرح و نقش و رنگ و تایپوگرافی و… نیست؛ بلکه شامل طراحی قالب، ساختار، ساختار دپو، ساختار چینش در قفسه، طراحی گرافیک، توجه به استاندارد ها و حتی انتخاب نوع متریال یا جنس بسته بندی می باشد که قرار است محصول داخل آن قرار گیرد.

در دوره طراحی بسته بندی این فرایند پیچیده به طور کامل مورد بررسی و تدریس قرار گفته است:

 

 

قیمت طراحی بسته بندی در سال ۱۴۰۳

طراحی بسته بندی جزو حرفه های نسبتا گران قیمت می باشد که توسط طراحان گرافیک و یا طراحان صنعتی انجام می شود. تعرفه انجام طراحی بسته بندی در سال ۱۴۰۳ را می توان از دو جنبه مورد بررسی قرار داد:

  • تعرفه رسمی انجمن طراحان گرافیک
  • تعرفه رایج در بین طراحان گرافیک

تعرفه رسمی انجمن طراحان گرافیک برای طراحی بسته بندی

طبق لیستی که انجمن طراحان گرافیک برای طراحی بسته بندی ارائه کرده است می توان دید که حداقل مبلغ مورد قبول برای طراحی بسته بندی ۱۵ میلیون تومان می باشد.قیمت طراحی بسته بندی در سال ۱۴۰۳

منبع: وبسایت انجمن طراحان گرافیک

 

تعرفه رایج در بین طراحان گرافیک برای طراحی بسته بندی

مبلغ اعلام شده توسط انجمن طراحان گرافیک نسبت به مبلغی که در دنیای بیرون در حال انجام است بسیار بالا می باشد و برای انجام طراحی بسته بندی مبالغ کمتری دریافت می گردد.

طبق تحقیقاتی که در بازار وجود دارد نسبت به مدل طراحی، سابقه طراح، پورتفولیو و… قیمتی بین ۱ تا ۱۵ میلیون تومان برای انجام بسته بندی دریافت می گردد.

طبق لیست پایین می توان قیمت حدودی طراحی بسته بندی توسط طراحان گرافیک را تخمین زد:

  • طراح گرافیک با ۳ سال سابقه کار > ۲۰ نمونه کار > ۴ میلیون تومان
  • طراح گرافیک با ۵ سال سابقه کار > ۵۰ نمونه کار > ۸ میلیون تومان
  • طراح گرافیک با ۱۰ سال سابقه کار > ۸۰ نمونه کار > ۱۲ میلیون تومان

 

 

دوره طراحی بسته بندی

برای یادگیری حرفه طراحی بسته بندی می توانید دوره های متنوعی را در بین منابع آموزشی متفاوت پیدا کنید. همچون شبکه های مجازی، یوتیوب، آپارات و و…

یکی از بهترین دوره های طراحی بسته بندی مربوط به دوره مدرسه آی گرافیکال می باشد: