Adobe Illustrator و Adobe Photoshop (ایلوستریتور و فتوشاپ) دو تا از محبوب‌ترین برنامه‌های گرافیکی در صنعت طراحی هستند. اگر در حال کار بر روی یک پروژه جدید هستید، ممکن است تصمیم‌گیری برای اینکه کدام یک از این دو برنامه بهتر برای نیازهای خاص شما مناسب است، دشوار باشد. 

 

 

تفاوت اصلی بین Adobe Illustrator و Photoshop 

Adobe Illustrator گرافیک برداری مقیاس‌پذیر ایجاد می‌کند. این برنامه بهترین گزینه برای ایجاد تصاویر است. Adobe Photoshop از گرافیک پیکسلی مبتنی بر رستر استفاده می‌کند. این برنامه بهترین گزینه برای ویرایش تصاویر است. همان‌طور که در این مقاله خواهید آموخت، انتخاب بستگی به چیزی دارد که می‌خواهید ایجاد کنید. تفاوت اصلی بین Photoshop و Illustrator، قالب گرافیکی است که هر برنامه تولید می‌کند. 

 

Adobe Illustrator چیست؟ 

 • Adobe Illustrator یک نرم‌افزار پیشرفته ویرایش برداری است. بردارها تصاویری مقیاس‌پذیر هستند که می‌توانند به اندازه‌ای کوچک یا بزرگ شوند که شما نیاز دارید و از نظر وضوح و رزولوشن به همان شکل باقی می‌مانند. 
 • Illustrator از ساختارهای ریاضی برای ایجاد گرافیک برداری خود استفاده می‌کند. این بدان معناست که اگر شما یک خط رسم کنید، هر بار که برنامه آن خط را نمایش می‌دهد، آن را از ابتدا با استفاده از معادله‌ای که در حافظه دارد، دوباره ترسیم می‌کند. 
ایلوستریتور و فتوشاپ
ایلوستریتور

 

ویژگی‌های گرافیک برداری 

یک گرافیک برداری هرگز کیفیت خود را از دست نمی‌دهد اگر مقیاس آن بزرگ‌تر یا کوچک‌تر شود. Illustrator همچنین خروجی چاپ بهتری ارائه می‌دهد چون وابسته به رزولوشن نیست. پسوندهای رایج فایل برداری شامل .ai، .eps و .svg هستند. Illustrator به عنوان بهترین برنامه برای موارد زیر در نظر گرفته می‌شود: 

 • رسم دستی آزاد 
 • ایجاد لوگو و آیکون 
 • ایجاد اینفوگرافیک 
 • پروژه‌هایی با ترسیم خط گسترده (مثل نمودارها و گراف‌ها) 
 • فونت‌های سفارشی و تایپوگرافی 
 • پروژه‌های چاپ با تایپوگرافی گسترده 
 • ایجاد فونت‌های سفارشی 
 • کارهایی که نیاز به مقیاس‌پذیری در محدوده‌ای از پلتفرم‌ها و محصولات دارند یا به چاپ می‌رسند 

 

ایلوستریتور و فتوشاپ
فضای کاری Adobe Illustrator

 

Adobe Photoshop چیست؟ 

ایلوستریتور و فتوشاپ
گرافیک شطرنجی بیت مپ شده

Photoshop یک برنامه عالی برای تغییر تصاویر یا گرافیک‌هایی است که قبلاً ایجاد شده‌اند؛ به عنوان مثال، ویرایش عکس‌ها، زیرا این پروژه‌ها در اندازه ثابتی باقی می‌مانند. یکی دیگر از مزایای بزرگ Photoshop این است که شما می‌توانید کنترل کامل پروژه‌های خود را داشته باشید چون می‌توانید گرافیک خود را پیکسل به پیکسل ویرایش کنید. Photoshop به عنوان بهترین برنامه برای موارد زیر در نظر گرفته می‌شود: 

 • ویرایش و بهبود عکس‌ها 
 • تغییرات در نور، رنگ و برش 
 • طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) 
 • نقاشی و انیمیشن سه‌بعدی 
 • کارهایی که به صورت فوتورئالیستیک هستند یا به صورت دیجیتال منتشر می‌شوند 

 

ایلوستریتور و فتوشاپ
فضای کاری Adobe Photoshop

 

ویژگی‌های Illustrator در مقایسه با Photoshop 

 • Illustrator و Photoshop هر دو با تصاویر سر و کار دارند، اما هر برنامه قابلیت‌های خاص خود را در ایجاد و تغییر تصاویر دارد. در اینجا برخی از ویژگی‌های اصلی و تفاوت‌های آنها آورده شده است: 
ایلوستریتور و فتوشاپ
Adobe Photoshop در مقابل Illustrator

 

ایجاد گرافیک 

 • مزیت Illustrator در ایجاد گرافیک است: شما تصاویر را ترسیم می‌کنید و سپس کار را از طریق برنامه بهبود می‌بخشید. تصاویری که ایجاد می‌کنید بیش از جذابیت بصری دیجیتال هستند. گزینه‌های رنگ‌آمیزی، همراه با ویژگی‌های رسم خط و تایپوگرافی، Illustrator را برای هنرمندان، تصویرگران و هر کسی که دوست دارد نقاشی کند ایده‌آل می‌کند. Illustrator همچنین برای کسب و کارهایی که نیاز به ایجاد لوگو و آیکون برای مواد بازاریابی خود دارند مفید است. طراحان وب اغلب از Illustrator برای ایجاد لوگوها و تصاویر برای بنرها و وبسایت‌ها استفاده می‌کنند. هنرمندان از ابزارهای رسم خط Illustrator برای ایجاد نمودارها و نقاشی‌های دستی آزاد استفاده می‌کنند. 

 

فرمت و مقیاس‌بندی تصویر 

 • Photoshop گزینه مناسبی برای ایجاد لوگوها نیست. همه چیز در Photoshop فقط یک سری پیکسل است، بنابراین اگر چیزی را بزرگ یا کوچک کنید، کیفیت آن به سرعت کاهش می‌یابد. به دلیل اینکه کامپیوتر پیکسل‌ها را به خاطر می‌سپارد، تصویر نمی‌تواند بدون از دست دادن کیفیت بزرگ‌تر شود. گرافیک برداری در مقابل، همانطور که در Illustrator دیده می‌شود، مزیت بزرگی نسبت به رستر دارد زیرا هر چقدر که تصویر را بزرگ یا کوچک کنید و هر چقدر که بخواهید تصویر را چاپ کنید، گرافیک برداری هرگز شما را ناامید نمی‌کند. 
 • حتی اگر Photoshop بتواند تصاویر برداری را مدیریت کند، توصیه نمی‌شود زیرا نتیجه به خوبی نتیجه‌ای که فقط از Illustrator استفاده می‌کنید، نخواهد بود. از طرف دیگر، Photoshop برای “نقاشی‌های دیجیتال” بهترین کارکرد را دارد، به لطف آیکون براش که به شما اجازه می‌دهد پیکسل‌ها را مخلوط کنید و رنگ جدیدی به آنها بدهید. حرفه‌ای‌های خلاق همچنین از Photoshop برای ایجاد رابط کاربری و طراحی وب‌سایت استفاده می‌کنند. 

 

ایلوستریتور و فتوشاپ
گرافیک شطرنجی در مقابل گرافیک برداری

 

ابزارهای ویرایش و تغییر 

 • Illustrator به شما اجازه نمی‌دهد شماره صفحات را خودکار کنید و تغییر تصاویر ایجاد شده آسان نیست، زیرا فیلترها و ابزارهای ویرایش تصویر محدودی در دسترس است. ابزارهای ویرایش Photoshop به شما اجازه می‌دهند برش بزنید، نور و رنگ را تنظیم کنید، لکه‌ها را ماسک کنید و پس‌زمینه‌ها را اضافه یا حذف کنید. 

انتخاب اشیاء 

 • Illustrator یک ابزار ویرایش مبتنی بر اشیاء است. بنابراین، شما مجموعه‌ای از اشیاء با ویژگی‌های خودشان دارید. هر وقت که یک شیء را در Illustrator انتخاب می‌کنید و یک افکت روی آن اعمال می‌کنید، کل شیء تحت تأثیر قرار می‌گیرد. در مقابل، در Photoshop شما تکه‌های کوچکی از پیکسل‌ها را به جای کل شیء انتخاب می‌کنید. این یکی از تفاوت‌های اساسی و مهم بین دو برنامه است. 

سازگاری تصویر 

 • تصاویری که قبلاً در Adobe Photoshop ویرایش شده‌اند همیشه می‌توانند در همان نرم‌افزار دوباره ویرایش شوند. این لوکس در Adobe Illustrator در دسترس نیست. وقتی یک تصویر، خواه لوگو یا آیکون، در Illustrator ایجاد و به عنوان یک تصویر معمولی ذخیره می‌شود، نمی‌تواند در همان نرم‌افزار ویرایش شود. پس از ذخیره شدن، تصویر به پیکسل‌هایی تبدیل می‌شود که در Illustrator کار نمی‌کنند، اما آن تصویر می‌تواند در Photoshop ویرایش شود. 

 

چه زمانی از Illustrator و چه زمانی از Photoshop استفاده کنیم 

Adobe Illustrator بهترین انتخاب برای ایجاد تصاویر است، در حالی که Adobe Photoshop بهترین انتخاب برای ویرایش تصاویر است. 

زمانی که از Illustrator استفاده کنیم 

 • Illustrator برای ایجاد تصاویر و گرافیک‌های برداری استفاده می‌شود. گرافیک‌های برداری می‌توانند به هر اندازه‌ای مقیاس شوند و همچنان کیفیت تصویر خود را حفظ کنند، که این قالب را برای گرافیک‌های دو بعدی صاف و گرافیک‌های برندسازی مانند لوگوها، آیکون‌ها یا کارت‌های ویزیت ایده‌آل می‌کند. 
 • Illustrator اغلب توسط طراحان گرافیک و هنرمندان دیجیتال برای ایجاد طرح‌ها و تصاویر اصلی استفاده می‌شود. 

زمانی که از Photoshop استفاده کنیم 

 • Photoshop برای ویرایش عکس‌ها یا ایجاد هنرهای فوتورئالیستیک و رستری استفاده می‌شود. گرافیک‌های رستری از پیکسل‌ها تشکیل شده‌اند، که این قالب را برای تصاویر که به سایه‌زنی دقیق و گرادیان‌های رنگ نیاز دارند، مانند طراحی‌های وب، عکس‌ها یا نشریات دیجیتال ایده‌آل می‌کند. 
 • Photoshop اغلب توسط طراحان گرافیک و عکاسان برای ویرایش سریع جنبه‌هایی از تصاویر مانند نور یا رنگ، یا برای ایجاد یک خلاقیت جدید از چندین تصویر استفاده می‌شود. 

 

نتیجه‌گیری: ایلوستریتور و فتوشاپ 

 • شما خواهید دید که برخی افراد ترجیح می‌دهند فقط از یک نرم‌افزار استفاده کنند، اما گاهی اوقات بهتر است از Adobe Illustrator و Adobe Photoshop به طور همزمان استفاده کنید. بسیاری از کلیدهای میانبر و ابزارها در هر دو برنامه یکسان هستند و آنها به شیوه‌های منحصر به فردی مکمل یکدیگر هستند. 
 • هیچ برنامه‌ای قطعاً بهتر از دیگری نیست؛ آنها فقط در راه‌های خاص خود متفاوت هستند. درک تفاوت بین Illustrator و Photoshop — و کاربرد مناسب هر برنامه — به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید کدام یک برای پروژه بعدی شما بهترین است. انتخاب خود را انجام دهید و امروز شروع به یادگیری کنید!